Návratnost tepelného čerpadla

Návratnost tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo není jen pouhý zdroj tepla, ale je   to v první řadě zařízení, které by mělo přinášet finanční úspory. Proto je důležité znát návratnost investice do tepelného čerpadla.
Návratnost tepelného čerpadla je vždy nutné srovnávat s nějakou jinou variantou vytápění, která je v dané lokalitě možná.
Kde má tepelné čerpadlo nejlepší návratnost? Tepelné čerpadlo vykazuje nejlepší návratnost u novostaveb, kde můžete od investice do tepelného čerpadla odečíst náklady na pořízení jiného zdroje tepla. Pokud například u plynového vytápění sečtete všechny potřebné náklady jako je zavedení plynu na pozemek, kaplička, komín nebo odkouření kotle, vnitřní plynovod, projekt a revize plynu atd., bude rozdíl v investičních nákladech malý a návratnost tepelného čerpadla velmi rychlá.   
Kde se tepelné čerpadlo také vyplatí? Velmi dobrou návratnost vykazuje tepelné čerpadlo také v případě, kdy topíte elektřinou nebo využíváte centrální zásobování teplem.
Opticky nejhorší návratnost bude vycházet při porovnání tepelného čerpadla s vytápěním uhlím a dřevem. U těchto dvou případů je důvodem pro horší návratnost nezapočítání času stráveného přípravou paliva a starostí o kotel do ceny vyrobeného tepla. Pokud si tento čas započítáte, bude pro vás tepelné čerpadlo také výhodnou investicí.  

21.01.2018

© Copyright IVT Heating systems